Close
Użyteczna i ozdobna funkcja cegły – Szczecin inaczej #2

Użyteczna i ozdobna funkcja cegły – Szczecin inaczej #2

Spacerując po mieście warto zwrócić uwagę na szczegóły. Te ignorowane przez nas detale, najczęściej stanowią o charakterze całości. Czasami myślę, że istota danej rzeczy tkwi w niuansach, drobnostkach, rzeczach pozornie drugorzędnych. Dlatego lubię przemierzać miasto nieśpiesznym krokiem, powolnie lustrując otoczenie. Taka wędrówka równa się często swoistej eksploracji. Znane, opatrzone i w pewien sposób zdefiniowane miejsca objawiają zupełnie inne oblicze.

Użyteczna i ozdobna funkcja cegły

 

Jednym z elementów naszego miejskiego krajobrazu, który trywializujemy i ignorujemy jest cegła. Zapewne w odczuciu większości mieszkańców to nic ponad budulec, zwykły materiał, z którego stawia się ściany. Być może ktoś inny pomyśli o tych wszystkich cegłach wywiezionych ze Szczecina, które umożliwiły odbudowę stolicy i innych większych miast w zrujnowanej Polsce. I tyle, to wszystko.

Użyteczna i ozdobna funkcja cegły. Zbliżenie na cegły zwieńczające budynek.

Dla mnie jednak znaczy ona więcej. Stosując ją można manipulować „fakturą” budynku, wprowadzać podziały, wyznaczać płaszczyzny. Dzięki cegle, często jednolita powierzchnia ożywa. Z monolitu przeradza się w wyrafinowaną formę. Niekiedy pojawia się jako delikatny „szlaczek”, subtelne obramowanie, który akcentuje inny element struktury. Czasem bywa, że przejmuje rolę hegemona, jest jednocześnie spoiwem i zdobieniem.

Użyteczna i ozdobna funkcja cegły. Obramowanie z cegieł na budynku.

W Szczecinie ciekawych zastosowań cegły jest wiele. Od tych oczywistych, takich jak ratusz przy placu Batorego czy budynek poczty znajdujący się nieopodal, po te mniej widoczne, na przykład w najzwyklejszych budynkach mieszkalnych (al. Wojska Polskiego, Piotra Skargi czy Reymonta). I na te właśnie chcę zwrócić szczególną uwagę. Nie jestem bowiem sztuką dostrzec walory w obiekcie obliczonym na rozmach, na budzenie podziwu. W czymś, co ma stanowić funkcję reprezentacyjną, przedmiot dumy i chwały. Takie budowle wręcz nam się narzucają, nie pozwalają przejść obojętnie.

Użyteczna i ozdobna funkcja cegły. Balkon z cegły.

Użyteczna i ozdobna funkcja cegły. Łuk z cegieł.

Użyteczna i ozdobna funkcja cegły. Mur z cegieł.

O ileż bardziej wartościowe i zaskakujące może być, gdy w niepozornym, mijanym codziennie bez większej refleksji budynku dostrzeżemy intencję i inwencję projektującego. Kiedy poczujemy, że mieszkając kilkanaście, kilkadziesiąt lat w mieście jest jeszcze ciągle coś do odkrycia.

Czyż nie jest to, drodzy szczecinianie, pobudzająca wizja?

Użyteczna i ozdobna funkcja cegły. Ozdobny front z cegły.

Użyteczna i ozdobna funkcja cegły. Zdobienie pod oknem.

Szczecin inaczej to cykl, w którym zachęcam do zmiany perspektywy. I tak naprawdę można wstawić dowolną nazwę miasta, bo pewien schemat myślenia jest wspólny dla wszystkich krajan. Może zainteresują Cię detale, na które zazwyczaj nie zwracasz uwagi? Ja zwróciłam, co zaowocowało małymi odkryciami <- KLIK.