pięć powodów, dla których warto planować ciążę
Macierzyństwo

Pięć powodów, dla których warto planować ciążę #1

Pięć powodów, dla których warto planować ciążę? Naprawdę wierzysz, że tak się da? – zapytacie. A ja odpowiem: Wiem, nie da się wszystkiego zaplanować z kalendarzem i zegarkiem w ręku! Życie często pisze swój własny scenariusz zupełnie się z nami nie konsultując. Wiem też, że brak decyzji, jakiejś określonej wizji najbliższej przyszłości często skutkuje tym, że to okoliczności determinują nasz los, a nie my osobiście. I niestety droga, którą będziemy zmuszeni podążyć może nie być tą wymarzoną.

Nowy członek rodziny to aspekt życia, który warto mieć przemyślany. Oto pięć powodów dlaczego to takie ważne:

Po pierwsze: stabilizacja.

Jeśli planujesz ciążę to znaczy, że twoja sytuacja życiowa pozwala Ci na podjęcie tak ważnego kroku. Masz pracę, stałego partnera, odpowiednie warunki mieszkaniowe. Oznacza to, że jesteś w stanie zapewnić stabilizację swojemu dziecku. Oczywiście taka stabilizacja jest względna, w każdej chwili możesz stracić pracę, partner odejdzie, a Ciebie nie będzie stać na spłatę mieszkania – to są jednak przypuszczenia, wróżby, ale nie pewniki. O wiele lepiej budować rodzinę na pewnych fundamentach, niż wtedy kiedy twoja przyszłość rysuje się jako jeden wielki znak zapytania.

Po drugie: komfort psychiczny.

Zaplanowana ciąża to zadowolona i szczęśliwa mama, co się równa zadowolone i szczęśliwe dziecko. Tzw., wpadka, jeśli kobieta nie jest gotowa na dziecko, wymusza na niej szereg różnych decyzji życiowych, które niekoniecznie korespondują z jej oczekiwaniami i planami. Decyzje, które często wywołują frustrację, ponieważ oznaczają rezygnację z dotychczasowego stylu życia na rzecz nowego, niechcianego. Niesie to ze sobą ryzyko postawy męczeńskiej i nieświadome obwinianie nienarodzonego dziecka. W późniejszej perspektywie potomek może czuć się winny temu, że przez niego własna matka musiała się poświęcić. Planując ciążę zapewniasz sobie i dziecku komfort psychiczny.

Po trzecie: pełna kontrola.

Od samego początku już od momentu, w którym wspólnie z partnerem podejmujecie tę ważną decyzję świadomie stawiacie kolejne kroki: wybór lekarza, który będzie prowadził ciążę, stosowne badania konieczne dla potwierdzenia dobrego zdrowia obojga rodziców, zrewidowanie dotychczasowego stylu życia (na przykład zmiana diety), większa uważność i refleksja (wybieramy to, co dobre dla dziecka, co wspomoże jego rozwój). Wszystko to razem sprawia, że monitorowanie od samego początku ciąży eliminuje zbędne ryzyko. Kobieta, która nie zaplanowała ciąży nieświadomie może zaszkodzić swojemu dziecku, pijąc na przykład alkohol, żyjąc w pędzie i w stresie, nie przywiązując wagi do jakości swojego życia.

Po czwarte: radość.

Bo czyż jest coś bardziej radosnego od oczekiwania na potomka? Te chwile, kiedy obserwujesz swoje zmieniające ciało, kiedy z każdym dniem stajesz się coraz bardziej świadoma obecności maleństwa – cieszy Cię wszystko, co wiąże się z ciążą: wybieranie imienia, kompletowanie wyprawki, planowanie i urządzanie przestrzeni dla nowego członka rodziny. Jeśli natomiast ciąża cię zaskoczyła twoje zmieniające się ciało budzi niepokój, trudniej ci znieść typowe dla kobiety ciężarnej dolegliwości, nie potrafisz przyjąć tej sytuacji jako swego rodzaju błogosławieństwo, a wręcz przeciwnie, raczej jako przekleństwo. Towarzyszy Ci niepewność, mnożą się pytania – chcąc nie chcąc twój nastrój udziela się dziecku, a to z kolei może niekorzystnie wpłynąć na jego rozwój.

Po piąte: świadomość.

Punkt ten wiąże się z punktem trzecim „pełna kontrola”. Co to znaczy? To znaczy, że każdą decyzję masz przemyślaną. Wiesz czego chcesz, wiesz czego się spodziewać, wiesz co należy weryfikować i egzekwować. Jesteś gotowa na wyrzeczenia, zrobisz wszystko, co trzeba, żeby ciąża rozwijała się prawidłowo. Nawet jeśli coś cię zaskoczy, istnieje szansa, że zareagujesz w sposób dojrzały. Dokonujesz świadomych wyborów, które mogą okazać się kluczowe w przyszłości. Niezaplanowana ciąża wywołuje popłoch, determinuje chaotyczne działania nie poparte odpowiednią wiedzą – istnieje zatem ryzyko, że podejmiesz niewłaściwe decyzje mające wpływ na twoją przyszłość.

Oczywiście nieplanowana ciąża to nie koniec świata, początkowy szok może zastąpić uczucie radości i żaden z czarnych scenariuszy nie musi się spełnić. Z doświadczenia jednak wiem, jak ważne jest, aby ten etap w życiu był świadomą drogą, a nie losowo i ślepo wybraną ścieżką. Dlatego już teraz zapraszam na część dalszą postu  <- klik, w którym nie będę teoretyzować, a podzielę się z Wami swoim doświadczeniem. Mam nadzieję, że wtedy te pięć powodów, które wymieniłam, przekonają Was, że warto planować macierzyństwo.