Książki o emocjach dla dzieci
Książki

Książki o emocjach dla dzieci

Świat dziecięcych emocji jest dla dorosłych często niezrozumiały. Reakcje maluchów wydają się nieadekwatne do sytuacji w której się znajdują – przynajmniej z punktu widzenia rodziców. Same dzieci zupełnie nie mają rozeznania w tych wszystkich emocjonalnych stanach, często nie potrafią ich nazwać czy wytłumaczyć skąd się wzięły. To zrozumiałe, wszak mają przed sobą całe życie, by nauczyć się je rozpoznawać i umiejętnie nimi rozporządzać. Z pomocą przychodzą książki o emocjach dla dzieci. Osobiście uważam, że wszelkiego rodzaju literatura dziecięca nie tylko tłumaczy dzieciom świat, ale również wspiera rodziców w procesie wychowania.

 

Książki o emocjach dla dzieci
Źródło: www.pixabay.com

 

Dlatego chciałabym Wam pokazać naszą skromną biblioteczkę o emocjach, która wspiera mnie w procesie wychowania, a Synowi przybliża specyficzną i delikatną tematykę. Niedawno polecałam książkę Agnieszki Stążki-Gawrysiak Self-regulation. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę, która jest propozycją idealną zarówno dla dorosłych, jak i naszych pociech. W tym wpisie przedstawię lektury stricte przeznaczone dla dzieciaków w wieku przedszkolnym. Oto one:

 

 

1. Aurélie Chien Chow Chine, Seria o Guciu, Wydawnictwo Debit

 

Każda książeczka to inna emocja. Jest strach, złość, smutek, wstyd i zazdrość. Wielkim walorem tej serii jest prostota, dlatego myślę, że będzie idealna już dla trzylatka. Bohaterem jest jednorożec Gucio, całkiem zwyczajny chłopiec, który codziennie przeżywa podobne rozterki jak inne dzieci w jego wieku. Niezwykła jest jednak jego grzywa, jej kolor bowiem mówi nam jak dzisiaj czuje się Gucio. Zależnie od stanu emocjonalnego bywa niebieska, pomarańczowa lub czerwona. Jeśli mieni się kolorami tęczy, to znaczy, że nasz bohater czuje się bardzo dobrze.

Prosta wizualizacja skomplikowanego tematu z całą pewnością pomoże nieco lepiej zrozumieć trzylatkowi co się z nim dzieje, kiedy jest zawiedziony, przestraszony lub zasmucony. 

 

Ilustracje: Aurélie Chien Chow Chine

 

 

2. Uczuciometr inspektora Krokodyla, Susanna Isern, Wydawnictwo Dwukropek

 

To takie mini kompendium po świecie emocji. Każda z nich ma określony wizerunek i imię, które ją charakteryzuje. Oprócz tego dowiadujemy się jakim okolicznościom towarzyszy smutek czy radość oraz w jakie sposób układa się nasza mimika, kiedy się, na przykład, złościmy. Co ciekawe, przedstawione tutaj emocje mają swoje natężenie i jeśli potrafimy dostrzec pierwszy, niski poziom owego uczucia, to jest szansa, by odpowiednio je ukierunkować. 

 

 

Bardzo podoba mi się rozbudowana forma tej publikacji, temat został potraktowany bardzo kompleksowo. Dzięki temu dziecko poznaje genezę danej emocji, zachowania, które jej towarzyszą, a oprócz tego dowiaduje się jak nimi odpowiedni zarządzać.

Ilustracje: Monica Carretero

Książkę znajdziesz i kupisz klikając w link -> Uczuciometr inspektora Krokodyla

 

 

3. Uczucia, Libby Walden, Wydawnictwo Zielona Sowa

 

Emocje są tutaj opisane w poetycki sposób. Wierszowana forma z pewnością pomoże utrwalić dziecku wiadomości w niej zawarte. To także znakomita okazja, by przybliżyć mu świat poezji. Ujmowanie uczuć w piękne, plastyczne słowne obrazy uczy wrażliwości, a także dostrzegania subtelnych niuansów w świecie mocnych i wyrazistych przekazów (często też pozbawionych głębi). Zachwycające zaś ilustracje stanowią idealne dopełnienie treści, podkreślając nastroje podmiotu lirycznego odpowiednią tonacją. Myślę, że to bardzo wartościowa pozycja na rynku wydawniczym nie tylko ze względu na przekaz, ale także estetykę, którą warto budować w małym człowieku od najmłodszych lat. Bo przecież świat nie jest wyłącznie czarno-biały lub neonowy – zawiera całą paletę odcieni, w tym właśnie także emocjonalną. 

Ilustracje: Richard Jones

Książkę znajdziesz i kupisz klikając w tytuł -> „Uczucia”

 

4. Sam i Watson przeganiają gniew, Ghislaine Dulier, Wydawnictwo Adamada

 

Pojawia się trudne słowo jak wizualizacja, myślę więc, że książkę można czytać pięciolatkom lub sześciolatkom (choć ja zaczęłam czytać synowi jak miał cztery lata). Tytułowego Sama poznajemy, kiedy siedzi zezłoszczony w swoim pokoju i wydaje się, że ten gniew nigdy nie minie. Jednakże kot Watson udowadnia mu, że może wybrać jak chce się czuć, a pomaga w tym, wspomniana wcześniej, wizualizacja. W tym przypadku złość to ciemne chmury, które można przepędzić wiatrem, czyli powietrzem wypuszczanym nosem. Po kilku głębokich oddechach okazuje się, że chmurzyska odpływają, a na niebie pojawia się słońce. Książka cenna o tyle, że w zwięzły i obrazowy sposób podpowiada jak dziecko samo może przegonić swój gniew.

Ilustracje: Bérengére Delaporte

Książkę znajdziesz i kupisz klikając w tytuł -> „Sam i Watson przeganiają gniew”


5. Jestem wściekły! Jak pokonać złość
, Dagmar Geisler, Wydawnictwo Jedność

 

Okazuje się, że złości poświęconych jest wiele książek, jedną z nich jest Jestem wściekły! Jak pokonać złość. Podoba mi się rozłożenie tematu na czynniki pierwsze. Najpierw dowiadujemy się, jakie zachowania wyzwala złość. Poznajemy zatem reakcje naszego organizmu (szybsze bicie serca, czerwona twarz), a także konkretne działania, które emocje ową wyrażają (krzyk, kopanie, bicie). Następna płaszczyzna problemu to jego geneza – co wywołuje gniew, jakie sytuacje bywają punktem zapalnym (odebranie zabawki, wyśmiewanie, zakaz). Kolejny, bardzo przydatny aspekt to triki pomocne w opanowaniu narastającej złości. Co można zrobić? Wrzeszczeć głośno przez okno (nie wiem czy to się rodzicom spodoba 😉 ), boksować pięściami w grubą poduszkę albo narysować wściekłego ludzika i podrzeć kartkę na maleńkie kawałki. Wszystkie sposoby, które nie wyrządzają krzywdy innym są dobre.

Ilustracje: Dagmar Geisler

Książkę znajdziesz i kupisz klikając w tytuł -> „Jestem wściekły! Jak pokonać złość”

 

6. Kuku i historia pępka, Monika Kamińska, Wydawnictwo Mamania

książki o emocjach

 

Przepiękna historia, przy której zawsze łamie mi się głos, ilekroć ją czytam. Jest o szczególnej więzi, która łączy dziecko z matką. W oryginalny sposób porusza temat tęsknoty i znajduje proste rozwiązanie jak sobie z nią poradzić. Prosta i oszczędna forma wprowadza dziecko w problematykę rozstania i uczuć z nim związanych, pokazując jednocześnie jak zniwelować smutek wywołany rozłąką. Piękne jest to, że maluchy mogą zmierzyć się z tematem niekoniecznie łatwym i przyjemnym, ale podanym w taki sposób, że pozwala zdobyć cenną umiejętność – regulowania swoich stanów emocjonalnych!

Ilustracje: Andrzej Tylkowski

Książkę znajdziesz i kupisz tutaj -> „Kuku i historia pępka”

 

7. Doris ma dość, Pija Lindenbaum, Wydawnictwo Zakamarki

książki o emocjach dla dzieci

 

Krótka historia, która porusza tak wiele wątków. Oprócz złości, którą tak często odczuwają dzieci jest poruszona tematyka rodziny patchworkowej. Skomplikowane relacje łączące tytułową Doris z resztą familii wybrzmiewają tutaj jako narastająca w dziewczynce złość. Towarzyszy jej niezrozumienie, niesprawiedliwość i poczucie krzywdy – to one w końcu popychają ją do powzięcia radykalnej decyzji. Doris postanawia opuścić dom i wyruszyć gdzieś:

(…) gdzie można mieć takie ubranie, jakie się chce. I gdzie cały dzień jest wesołe miasteczko. Albo cyrk. I wszystko jest gratis, więc dzieci nie muszą ciągle o coś pytać.

 

Wędruje więc w nieznane, a im dalej idzie tym dłuższe stają się jej włosy. Po długiej wędrówce podczas której mija inne kraje, a przy okazji koleżanki – wpada niespodziewanie do rowu. Dół jest głęboki i wydaje się, że Doris nigdy się z niego nie wydostanie. Jednak myśl o przyszywanym bracie, który zawłaszczy sobie jej rower dodaje dziewczynce animuszu i wybiega z rowu za jednym zamachem. Postanawia zatem wrócić do domu, lecz kiedy wraca okazuje się, że rodzina nie zauważyła jej nieobecności. Gniew małej bohaterki osiąga apogeum, co objawia się między innymi długimi, czerwonymi pasmami włosów. Co było dalej? Przekonajcie się sami 😉

Ilustracje: Pija Lindenbaum

 

 

8. Kolorowy potwór, Anna Llenas, Wydawnictwo Mamania

książki o emocjach dla dzieci

 

Bardzo prosta książka z przepiękną szatą graficzną. I to właśnie ilustracje są mocna stroną tej publikacji. Stany emocjonalne zostały wyrażone kolorami – tradycyjnie czerwień to złość, radość zaś została skojarzona z żółcią. Jest jeszcze smutek, strach i spokój. Sugestywnym obrazom towarzyszy warstwa słowna, dość oszczędna i miejscami niemal poetycka:

 

Smutek zawsze za czymś tęskni.

Jest łagodny jak morze,

słodki jak deszczowe dni.

 

Tytułowy potwór budzi naszą sympatię, bowiem tak samo jak my czasem nie radzimy sobie z naszymi uczuciami, tak i on miewa emocjonalny mętlik w głowie. Ale spokojnie, z pomocą przybywa dziewczynka, która pokazuje mu jak zrobić porządek z całym tym galimatiasem.

Ilustracje: Anna Llenas

 

 

9. Lew Staszek i siła uważności, Agnieszka Pawłowska, Wydawnictwo Poznańskie

uważność

 

Uważność to pojęcie, które w pewnych kręgach staje się coraz powszechniejsze. Tutaj dotyczy sfery naszych uczuć. Książka Agnieszki Pawłowskiej uczy dziecko zatrzymania się w danej chwili i uważnego spojrzenia na własne emocje. Bohaterem opowieści jest tytułowy lew Staszek, a także jego tata, król Edward, rządzący Królestwem Zwierząt. To właśnie on przekazuje synowi wiedzę godną mądrego władcy – pokazuje, jak siła uważności odpędza znad głowy burzowe chmury. Staszek zaczyna rozumieć, że walka jest bezcelowa, że tylko spokojne przyjrzenie się własnej złości i zaakceptowanie jej uwalnia od gniewu. Dowiaduje się przy tym, że odczuwanie tego rodzaju emocji nie jest niczym złym, o wiele ważniejsze jest to, co z ową emocją zrobimy.

Jeśli i w Twoim życiu uważność odgrywa dużą rolę i chcesz by Twoje dziecko umiało z niej korzystać, to ta publikacja jest z całą pewnością dla Was.

Ilustracje: Kinga Kałużna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *