kąpiele leśne
Myśl pozytywnie

Kąpiele leśne – bezpłatna terapia lasem, która ukoi stargane nerwy

Wizyta w lesie. Tam zawsze znajduję ukojenie. W tygodniu moja głowa pęcznieje od nadmiaru myśli, narasta też napięcie, które kumuluje się w karku i barkach. Ale kiedy w weekend spaceruję między drzewami czuję w głowie przestrzeń i w końcu mogę oddychać swobodnie. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki odpływają wszelkie troski. Takie kąpiele leśne mają wiele cudownych właściwości, o których dobrze wiedzą Japończycy. To w kraju kwitnącej wiśni powstało pojęcie shinrin-yoku, czyli właśnie kąpieli leśnych.

Podobno w 2004 roku, w tym jednym z najbardziej uprzemysłowionych krajów świata, zaczęto realizować kampanię zachęcającą do powrotu do lasów.  Bowiem przebywanie pośród drzew pozytywnie wpływa na organizm zarówno pod względem fizjologicznym, jak i psychologicznym. Do korzystnych skutków terapii leśnej zalicza się m.in. obniżenie ciśnienia i poziomu cukru we krwi, redukcję stresu czy  pobudzenie układu odpornościowego.

Oprócz leczniczych właściwości kąpieli leśnych to po prostu świetna metoda, by trenować uważność. W lesie nie trzeba się śpieszyć i nawet nie jest ważne dokąd zmierzamy. „Błądzenie” wśród zieleni to już wartość sama w sobie. Uważna obecność, która rejestruje dźwięki, zapachy czy tekstury. Bo przecież można również dotykać: kory drzewa, miękkiego mchu czy igliwia. Każda składowa lasu jest w stanie dostarczyć nam energii i pozytywnych wibracji.

Niech kąpiele leśne staną się Twoim dobrym nawykiem

Otóż to! Znajdź w swoim grafiku czas na niezobowiązującą wędrówkę po lesie. I proszę nie szukaj wymówek. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz pojechać do lasu, to idź do parku! Szukaj zielonych przestrzeni gdzie tylko możesz. 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Estera. Kreatorka Dobrych Słów (@firliki)

Znajdź jakiś skwerek w pobliżu miejsca zamieszkania, zacznij hodować zieleń, słuchaj z rana śpiewu ptaków. Bądź w ciągłej łączności z naturą w taki czy inny sposób.

Namawiam Cię gorąco, by takie wizyty i zanurzanie się w zieloną przestrzeń stały się Twoim nawykiem. Wiesz dlaczego? Bo przywracają równowagę w życiu.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Estera. Kreatorka Dobrych Słów (@firliki)

Żyjąc w wielkomiejskim pędzie zapominamy, że jesteśmy składową natury. Nie wiedzieć czemu człowiek stawia siebie w kontrze z naturą, a to my jesteśmy naturą! Tak samo jak kamień, mucha, czy drzewo. Hołdujemy cywilizacyjnym zdobyczom, jednocześnie tracąc instynkt przetrwania. Oddalamy się też od samych siebie, uznając reklamowe slogany za swoje życiowe hasła.

Las uzmysławia nam naszą współzależność. Stopuje gonitwę myśli, wymusza głębszy i spokojniejszy oddech, dosłownie wietrzy głowę. Potrzebujemy pauzy, potrzebujemy balansu – inaczej zaniedbamy nasze zdrowie psychiczne.

Aby kąpiel zadziałała odetnij się od wszystkiego, co może zaburzać wewnętrzny spokój. Zostaw wszystkie sprawy za sobą, zostaw telefon w domu. Nie śpiesz się, nie wyznaczaj sobie dystansu i celu. Uruchom za to wszystkie zmysły. Poczuj las węchem, wzrokiem, słuchem i dotykiem. Jeśli nie potrafisz spacerować bez celu, weź matę i zacznij ćwiczyć jogę. Warunek konieczny to Twoja uważna obecność tu i teraz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *