jak zrobić mapę marzeń
Myśl pozytywnie

Jak zrobić mapę marzeń, która zaprowadzi Cię do celu?

Każdy z nas ma marzenia. Każdy. Ale już nie wszyscy wierzą, że mogą się one też spełnić. Z jakiegoś powodu uważamy je za mrzonki, nierealne projekcje, majaki na jawie. Ja osobiście przychylam się do stwierdzenia, że marzenia to realne cele z odroczonym terminem realizacji. Bo dlaczego podróż dokoła świata miała by być nierealna? Albo praca marzeń, do której chodzi się z przyjemnością?

No właśnie, czemu? Czy to nie przypadkiem pewien schemat myślenia, który dziedziczymy z pokolenia na pokolenie? Szablon tak dobrze nam wszystkim znany, który przyjmujemy jako oczywisty, a do tego skrojony na naszą miarę? Czyżby? A może mamy niewielką wiarę we własne możliwości, wydaje nam się, że jesteśmy skazani na prozaiczne życie, oparte przede wszystkim na wyrzeczeniu i poświęceniu?

Myślę, że każdy z nas potrzebuje refleksji i głębokiego wejrzenia we własne potrzeby. Uzmysłowienia sobie ile z tych potrzeb faktycznie realizujemy, a idąc dalej – ile z tych pragnień należy do nas… Bo może spełniamy marzenia i oczekiwania naszych rodziców? Albo nie chcemy stracić partnera? Czyli koniec końców podejmujemy decyzje zgodne z czyjąś wizją, daleką od naszej.

Kiedy to dostrzeżemy, warto wziąć kartkę papieru i długopis, by zrobić listę najskrytszych marzeń. Absolutnie należy unikać cenzury! Nieważne, że według Ciebie to niedorzeczne, absurdalne albo marzyłaś o tym jako nastolatka. Wszelkie blokady, ograniczenia i przekonania istnieją jedynie w Twojej głowie. Czas się z nimi rozprawić!

 

Czym jest mapa marzeń

W krótkich prostych słowach – to wizualizacja naszych pragnień. Jeśli wcześniej usiadłaś i zrobiłaś listę swoich marzeń (ale uczciwie, bez blokujących przekonań), to wiesz już, czego chcesz. To jednak ciągle luźno spisane myśli i impresje, warto zatem je uporządkować. Pomoże Ci w tym mapa marzeń, dzięki której możesz zilustrować plany na najbliższy rok czy następne pięć lat. Czyli, innymi słowy, to graficzne przedstawienie marzeń (bądź jak wolisz celów) na dany okres. Jest jednocześnie wyraźnym sformułowaniem  tego, co chcemy osiągnąć i swego rodzaju działaniem na podświadomość. Codzienne bowiem zaglądanie do mapy, pozwala utrzymać kurs i tak kierować swoją aktywnością, by dopiąć ostatecznie swego celu.

 

Jak zrobić mapę marzeń

W uporządkowaniu marzeń pomocna może okazać się siatka bagua. To jeden z filarów filozofii feng shui. Siatka owa na planie kwadratu podzielona jest na dziewięć równych pól. Każda część obrazuje konkretne wartości, dzięki którym można przyporządkować poszczególne cele. I tak, awans zawodowy można przyporządkować do pola dotyczącego pracy i kariery, a rozkwit życia seksualnego do miłości i związku. Opierając się na owej siatce jesteś zatem w stanie, wyznaczyć cele w dziewięciu różnych życiowych sferach. Wystarczy spojrzeć na swoją listę marzeń i pragnień, a następnie znaleźć dla każdego z osobna miejsce na siatce.

 

Co dalej?

Do wykonania mapy potrzebujesz nożyczek, gazet, kleju i kartki papieru. Z kolorowych pism wycinasz obrazy, które są graficznym odzwierciedleniem Twoich pragnień. Ale! Nie musisz koniecznie robić wizualizacji za pomocą wycinków przyklejonych do kartki. Mapę możesz stworzyć w programie graficznym, pobierając darmowe fotografie z banków zdjęć, jak Pixabay czy Unsplash. Warto potem, taki graficzny zapis, ustawić jako tapetę na komputerze lub telefonie.

Wybierając zdjęcia, kieruj się odczuciami, które w Tobie wywołują. Decyduj się na te, które wzbudzają same pozytywne doznania. Być może na ostateczną decyzję wpłynie stonowana kolorystyka, klimat fotografii czy jej kompozycja. Najważniejsze, żeby dane zdjęcie w jakiś sposób odnosiło się do Twoich pragnień. Zatem, kiedy chcesz poprawić relacje ze swoim partnerem, wprowadzić do związku nieco więcej sensualności, to możesz wybrać fotkę pary, która tańczy w namiętnym uścisku. Kiedy natomiast zależy Ci na tym, by w nadchodzącym roku przemierzać górskie szlaki, szukaj obrazów zawierających górskie motywy: grzbiety gór, skaliste szczyty czy ośnieżone stoki.

Photo by Willian Justen de Vasconcellos on Unsplash

Wszystkie kwadraty wypełniasz na podobnej zasadzie. Porządkujesz je na tablicy według uznania. Nie przejmuj się, jeśli nie masz zdolności plastycznych – nie estetyka i sposób wykonania jest tu najważniejszy. Tak naprawę chodzi o to, by codziennie spoglądać na wizualizację swoich pragnień. Każdego dnia wybrane przez Ciebie obrazy mają oddziaływać na podświadomość. Przypominać, że czekają na Twoje działania. Choćby mimowolne, mozolne, ale prowadzące do celu. Mapa marzeń jest po prostu swoistym rodzajem busoli – dzięki niej nie stracisz z horyzontu Twojego życia tego, do czego dążysz.

 

Moja mapa marzeń

Naprędce stworzyłam wizualizację swoich pragnień na 2021 rok. Nie jest idealna, ale chciałam Wam pokazać, że można ją zrobić niewielkim nakładem środków i czasu. Swoją mapę zrobiłam w darmowej wersji Canvy. Najwięcej czasu zajęło mi szukanie odpowiednich zdjęć, bo samo tworzenie szablonu, dodawanie elementów jest bardzo intuicyjne i mało problematyczne.

Obrazuje ona najważniejsze kierunki, które chcę sobie w przyszłym roku wyznaczyć. W sferze zawodowej chciałabym skupić się na rozwoju mojego konta na Instagramie, które ma być przedłużeniem bloga. Bardzo chciałabym stworzyć przestrzeń dobrych słów, nawiązać głębsze relacje z osobami, które mnie obserwują. No tak, ale zapomniałam, że na chwilę obecną ani blogiem, ani prowadzeniem konta na Instagramie nie zajmuję się zawodowo. To jest między innymi cel dotyczący kariery – praca w trybie online na własnych zasadach.

Oprócz tego chciałabym bardzo do mojego życia wprowadzić kilka nowych, pozytywnych nawyków jak: codzienna medytacja, ograniczenie mięsa, praktykowanie uważności i większa aktywność fizyczna…to tylko niektóre z celów, które znalazły się na mojej mapie. Mam nadzieję, że już niedługo pochwalę się pierwszymi efektami 😉

 

A czy Ty planujesz jakieś zmiany w nadchodzącym roku? I czy stworzysz swoją własną wizualizację marzeń?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *