Dlaczego warto zostać matką
Macierzyństwo

Dlaczego warto zostać matką? Jest przynajmniej sześć powodów

Nie, nie będę nakłaniać, nawracać, nawoływać i werbować. Chcę po prostu podzielić się z Wami jasnymi stronami mojego macierzyństwa. Co Ty wiesz o matkowaniu? – zapyta zapewne niejedna doświadczona mama, a ja odpowiem: Tyle wiem, ile się dowiedziałam przez ostatnie trzy miesiące 😉

Dlaczego warto zostać matką?

 

ZYSKUJESZ FASCYNUJĄCĄ ZNAJOMOŚĆ NA CAŁE LATA

 

Z góry przepraszam swoich znajomych, ale mój Syn jest bezkonkurencyjny. Nikt Go nie przebije! Żadna z poznanych osób, choćby nie wiem jak barwna, dowcipna i ujmująca nie zainteresuje mnie w takim stopniu jak T. Przebywanie z Nim to istna przyjemność i każda chwila przynosi jakieś nowe doznanie. Jeśli będę pielęgnować tę relację mam szansę na wartościową więź – i to dożywotnią 😉

 

CODZIENNIE OBCUJESZ Z DZIEŁEM SZTUKI

 

Poniekąd jestem współtwórcą 😉 i choć jest to mieszanka moich i Męża genów to jestem dumna, że hej! Dziecko to perfekcyjna w każdym calu istota, nie sposób nie zachwycać się najdrobniejszym szczegółem! Masz wrażenie, że to taka lepsza wersja ciebie – ciągle jeszcze czysta i nieskalana brudem tego świata. Dlatego robisz wszystko, by jak najdłużej pozostała niewinna. I podziwiasz – czasem jawnie, a czasem skrycie (na przykład wtedy, kiedy pogrążone jest we śnie).

 

NIE MASZ CZASU NA SMUTKI

 

Przyznaję, że od wielu lat miewałam stany depresyjne, zadawałam sobie mnóstwo pytań o zasadność mojego istnienia i rozpaczałam nad tym, jak czas przecieka mi przez palce. Odkąd urodził się T., raczej nie bywam smutna. Zadziwiające, ale wszystkie moje smutki się rozproszyły, ja najzwyczajniej w świecie nie mam czasu dumać i dywagować nad metafizycznymi zagadnieniami – po prostu żyję! Poza tym dziecko przypomina, że można cieszyć się drobnymi rzeczami.

 

OTRZYMASZ BEZINTERESOWNY UŚMIECH

 

Niesamowite jak jeden uśmiech niemowlaka może uskrzydlić. Bywa, że wręcz wzrusza! Wiesz, że nie ma drugiego dna, że jest spontaniczny i naturalny. Dorośli, nie wiedzieć czemu, przywdziewają maski, kalkulują, pozują. A uśmiechy bywają często wymuszone i na pokaz. Dlatego przebywanie z radosnym stworzeniem jakim jest niemowlę potrafi odprężyć, ale i pozytywnie pobudzić.

 

STAJESZ SIĘ LEPSZYM CZŁOWIEKIEM

 

Dziecko mobilizuje! Wiesz, że jesteś pierwszą osobą, która pokaże mu świat, która będzie wyjaśniać i tłumaczyć zjawiska. Masz świadomość, że przez pierwsze lata będziesz wzorem do naśladowania, dlatego kontrolujesz sposób w jaki mówisz, walczysz ze zgubnymi nawykami, dbasz o rzeczy, które wcześniej bagatelizowałaś. I może kiedyś te starania uwieńczy: Chcę być taki jak mama – wypowiedziane przez twoją pociechę.

 

DOWIESZ SIĘ, JAK TO JEST BYĆ NIEMOWLĘCIEM

 

Brzmi to może śmiesznie i nieco absurdalnie, ale w jakimś stopniu jest to możliwe. Moje najwcześniejsze wspomnienia z dzieciństwa to te z okresu przedszkolnego. Dzięki Synowi uświadomiłam sobie, że byłam równie mała i bezradna. Wróć – mój Syn nie jest bezradny! Oczywiście potrzebuje mojej pomocy, ale ma w sobie więcej siły, samozaparcia i chęci walki niż niejeden dorosły. Obserwując swoje maleństwo dowiadujesz się, jak przebiega rozwój człowieka od pierwszych dni życia oraz w jaki sposób zdobywa kolejne umiejętności. I co ważne, że jego wewnętrzny świat jest o wiele bogatszy niż nam się wydaje.

A według Ciebie, dlaczego warto zostać matką?

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *