akcja #mowiedobreslowo
Myśl pozytywnie

Akcja #mowiedobreslowo. Pozytywna informacja zwrotna górą!

Mam wrażenie, że przykre komentarze bądź wypowiedzi, które mają u kogoś wykazać niedostatki – jakiekolwiek – przychodzą nam z łatwością. Robimy to automatycznie, tak samo jak bierzemy każdy następny oddech. Nie poświęcamy tej czynności większej refleksji. Zwłaszcza w Internecie, negatywne wypowiedzi mnożą się niczym chwasty w naszych ogródkach. I wydaje się, że możemy je plewić, stosować radykalne środki zaradcze – a one i tak się pojawiają w miejscu tego zwalczonego. Niektórzy „krytykę” tłumaczą wolnością słowa. Są też tacy, którzy czują się usprawiedliwieni, bo przecież komentują osobę publiczną. A jeszcze inni mają w nosie kogo i co komentują, chodzi o to, żeby po prostu „wyrzygać” swoją własną frustrację i bezradność. I nikomu nie zamierzają się z tego tłumaczyć. Jednocześnie, opinii swojej nie podpisują, pozostając anonimowymi komentatorami. A ja chcę, nie tyle powiedzieć #stophejtowi (co, mam wrażenie, ciągle niejako potęguje problem), ile zależy mi na tym, by mówić dobre słowo. Stąd akcja #mowiedobreslowo, do której mam nadzieję dołączycie.

Czym właściwie jest akcja #mowiedobreslowo

O co w tym wszystkim chodzi? Cała misja i jej przesłanie jest proste – wypieramy negatywny przekaz na rzecz pozytywnej informacji zwrotnej. Jeśli ktoś chce walczyć z hejtem, piętnować przykre komentarze, powielać złe wiadomości – proszę bardzo. Ja natomiast chcę się skupić na tym, na czym koncentrujemy się zbyt rzadko. Na wdzięczności.

Nauczyliśmy się mieć oczekiwania i roszczenia. Wychowanie, a także edukacja skupia się na niwelowaniu naszych słabych stron kosztem wzmacniania tych pozytywnych. Znamy dobrze nasze słabości i wady, ponieważ otoczenie nie omieszkało nam je wskazać. Natomiast z trudem przychodzi mówienie dobrze o nas samych. I nie tylko. Rzadko też doceniamy innych. Nawet jeśli dostrzegamy, jak wiele dobrego wnoszą do naszego życia, to traktujemy to jako oczywistość, która naszego komentarza nie wymaga. A przecież każdy z nas łaknie dobrego słowa. Każdy chce wiedzieć, że to, co robi ma sens. 

Pomyślałam – zamiast piętnować złe postawy zacznijmy promować te dobre! Przecież wokół nas są ludzie, którzy robią wiele dobrego. Niekoniecznie na dużą skalę. Może w obrębie lokalnej społeczności, a może wyłącznie w kręgu rodziny, ale jednak! Sprawiają, że nasz świat jest lepszy.

 

Do akcji można dołączyć na Instagramie. I nie tylko!

W akcji w zasadzie można uczestniczyć zawsze i wszędzie! Jest to wręcz wskazane. Nie robimy tego dla siebie, to nie jest rodzaj konkurencji (choć nie wiem, może jednak powinna być 😉 ) – uczymy się doceniać osoby z naszego otoczenia. Praktykujemy dawanie pozytywnego feedbacku, ćwiczymy przy okazji wdzięczność. Możemy to robić codziennie (akcja jest bezterminowa), dzieląc się życzliwym słowem ze swoim otoczeniem.

Dobre słowo możemy powiedzieć każdemu! 

Masz w pracy koleżankę, która ma świetne pomysły? Dostrzegaj, doceniaj i chwal jej inwencję. Twoje dzieciaki wyprowadzają Cię z równowagi, ale w gruncie nie wyobrażasz sobie bez nich życia? Mów im to codziennie wieczorem do ucha, zanim zasną. Pani na straganie wybiera dla Ciebie najlepsze owoce? Nie zapomnij podziękować.

Natomiast, jeśli masz konto na Instagramie, namawiam Cię, żebyś szerzył/a dobre słowo również tam. W jaki sposób? Wystarczy, że opublikujesz post bądź Insta Stories, w którym docenisz wybraną przez siebie osobę. Może to być ktoś, kogo obserwujesz lub ktoś w Twojego otoczenia. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń. Forma również dowolna – wybierasz taką, która jest Tobie bliższa. Chcesz nagrać filmik – nie ma sprawy! Wkleić tekst w Insta Stories? Jak najbardziej! Pamiętaj jednak, żeby dodać #mowiedobreslowo oraz oznaczyć mnie @firliki – wtedy będę wiedziała, że dołączyłeś/aś do akcji. W ten sposób też cała inicjatywa ma szansę zwiększyć swój zasięg. Bo o to chodzi – by dobre słowo wyparło złe.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez ?O pozytywnej stronie życia? (@firliki)

.

Jeśli zupełnie nie masz pomysłu jak Twoja wypowiedź mogłaby wyglądać, zobacz moje pierwsze nagranie inicjujące akcję. Robię to w takiej formie, bo chciałam, żeby dana osoba mogła usłyszeć, co chcę jej powiedzieć. Ty oczywiście nie musisz.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez ?O pozytywnej stronie życia? (@firliki)

 

#mowiedobreslowo na Facebooku

Nie masz konta na Instagramie, ale bardzo chciał/abyś tam opublikować dobre słowo? Przyklaskuję!!! Zasady są takie same. Jeśli chcesz, namawiaj inne osoby. Im nas więcej, tym świat dookoła stanie się bardziej życzliwy 🙂

Mam szczerą nadzieję, że już wkrótce #mowiedobreslowo będzie równie popularne, co #stophejt 😉 i że zamiast wzmacniać negatywne postawy, będzie promować te pozytywne.

 

 

Po więcej pozytywnych tekstów, wypełnionych dobrym słowem zapraszam do kategorii Myśl pozytywnie <- klik

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *